AirMu Season6 Episode1

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AirMu Season6 Episode1

.::Welcome to AirMu Season 6 Episode1::.


    Radial Blur

    Scorp
    Scorp
    Ol'Freak


    Respectarea regulilor : Radial Blur 0w11

    Number of posts : 265
    Age : 32
    Location : Buzau,Ramnicu-Sarat
    Stare de spirit : problem?
    Nick : Radial Blur Trollface
    Character : Radial Blur Trollface
    Guild : Radial Blur Trollface
    . : Simply the best.
    Registration date : 2009-03-05

    Radial Blur Empty Radial Blur

    Post by Scorp Mon Feb 22, 2010 4:17 am

    Efect Radial Blur
    Pasul 1: Creati un nou document Photoshop cu un background alb sau orice culoare vrei voi dar indic alb incat vom aplica noi culori in jurul icoanei. In cazul in care prelucrati o imagine nu trebuie sa creati nici un document. Pentru a crea un document selectati din bara de meniu FILE – NEW sau folositi scurtatura CTRL + N.
    Radial Blur Vh6df5

    Pasul 2: Introduceti icoana de mai sus in document (scurtatura CTRL + O) adica Open si creati un nou layer

    Radial Blur Vs06jt

    Radial Blur J9oe45
    Radial Blur Dcvpzt

    Pasul 3: Selectati unealta Brush Tool (pensula) si o culoare deschisa dupa care trasati o linie cu pensula

    Radial Blur 2mzw16v
    Radial Blur 1ggp47

    Pasul 4: Repetati pasul de mai sus trasand culori diferite diferite, repetati pasul pana credeti ca documentul va prinde culoare la final.
    Radial Blur 2n069tf
    Radial Blur Dgtlwp

    Pasul 4: E timpul sa aplicam efectul selectand prima data icoana noastra PNG introdusa cand am creat noul document. Pentru selectare tinem tasta CTRL apasata si selectam layer-ul icoanei
    Radial Blur 210zt4w

    Radial Blur 16jq3pd


    Pasul 5: In acest pas vom inversa selectia respectiv vom face ca background-ul si culorile aplicate pe document sa fie selectate, pe scurt tot continutul exceptand icoana noastra. Pentru a inversa selectam din bara de meniu SELECT – INVERSE sau folosim scurtatura CTRL+SHIFT+I
    Radial Blur Jtsx7k


    Radial Blur 344fjx0

    Pasul 6: Cu inversia facuta aplicam efectul nostru selectand din bara de meniu FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si la aparitia ferestrei cu proprietati vom introduce si selecta campurile ca in imaginea de mai jos. Puteti sa introduceti alta valoare la Amount intre 1 si 100.


    Radial Blur Hx2fs1

    Radial Blur 2echgy0

    Apasam OK si avem urmatorul rezultat:

    Radial Blur 33mv3h4


    Pasul 7: Stiu rezultatul nu e cel dorit si nici ca cel din imaginea finala de la inceputul tutorialului. Pentru a ajunge la respectivul tutorial mai aplicam de 2 ori efectul Radial Blur selectand din bara de meniu la fel ca in pasul precendent, FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si adaugam o valoare dupa care OK. Daca nu va convine cum arata documentul mai aplicati odata, eu am aplicat de 3 ori.

    Aplicare de 2 ori RADIAL BLUR:

    Radial Blur 14myyjn

    Aplicare de 3 ori RADIAL BLUR dupa care deselectam documentul apasand tastele CTRL+D:

    Radial Blur Vcxrlx

    Rezultat final:
    Radial Blur 14m6xpc


    Bafta.

      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 5:58 pm